Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter

Season 2004 | Season 2005 | Season 2006 | Season 2007 | Season 2008 |
Season 2009 | Season 2010 | Season 2011 | Season 2012 | Season 2013 |
Season 2014 | Season 2015 | Season 2016 | Season 2017 | Season 2018 |
Season 2019

Div 1 Fixture List | Div 2 Fixture List | Div 3 Fixture List | League Rules | Registered Players | Season Results | Weekly Results | Competition Results | Player Stats.

2019 Season Results - FINAL

Summer Darts League 2019 - Download a printable file of the results here - To save to your computer, Right Click on the above link and choose 'Save Target As...'

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

Friary 'Z'

15

127

41

28

5

25

14

259

20

180

Lamb Shankers

15

97

85

18

22

22

18

206

3

137

Legends

15

94

85

24

11

16

20

226

16

134

Hunston Hares

15

74

107

17

21

13

25

169

3

104

Newtown Amity

15

70

110

8

25

25

8

156

4

103

Little Legends

15

73

107

12

23

11

27

149

3

96

The Newtown Amity takes the Trebles win having lost fewer legs than the Friary 'Z'.

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

Lamb Nomads

12

90

54

18

14

21

7

93

1

129

Royal Oak

12

79

62

14

17

17

10

99

5

110

Newtown Clubbers

12

77

62

17

13

16

13

98

2

110

Chi Snooker Club

12

70

72

18

14

18

12

79

5

106

Friary 'D'

12

70

72

17

15

10

18

89

1

97

Aldingbourne Mavericks

12

67

75

16

15

11

19

87

2

94

Lamb Chops

12

43

99

8

20

7

21

20

0

58

The Royal Oak take the Overall runners-up spot even though they have the same points as the Newtown Clubbers. Looking back at the matches between the two teams, the first match was a draw, the second was a 9-7 win to the Royal Oak.

The Chi Snooker Club take the Pairs winners spot even though they have the same points as the Lamb Nomads. Looking back at the Pairs games between the two teams, Chi Snooker Club won both Pairs 2-1.

Division 3

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

Cabin

15

124

47

30

8

27

11

143

0

181

Lamb

15

106

69

20

15

24

15

90

1

150

Richmond Resurrected

15 X

82

83

24

11

11

24

83

0

117

Richmond Rebels

15

69

96

17

21

16

20

44

0

102

Railway Sleepers

15

67

106

7

27

24

16

50

1

98

ASC

15

68

113

10

24

9

27

54

0

87

(X = Week 12 result sheet delivered late. No points to be given as per league rule 23)

Top^

LADY / MAN OF THE MATCHES

x11

Div. 1

Gary Blackwood

Legends

x7

Div. 1

Cliff Prior

Friary 'Z'

Div. 2

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

x6

Div. 2

Keith Robinson

Chi Snooker Club

Div. 3

Steve Perry

Lamb

Gary English

Cabin

x5

Div. 3

Mark H Todd

Railway Sleepers

Martin Austin

ASC

x4

Div. 1

Dave Bourne

Little Legends

Div. 2

Ashley Clements

Royal Oak

Div. 3

Gary Gardiner

Cabin

Neil Conn

Lamb

x3

Div. 1

Wayne Wadsworth

Lamb Shankers

Andy Stubbs

Hunston Hares

Div. 2

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

Ian Kewin

Newtown Clubbers

Buster Barton

Lamb Nomads

Steve Jones

Friary 'D'

x2

Div. 1

Mark Sheppard

Hunston Hares

Lee Franklin

Friary 'Z'

Chris Williams

Lamb Shankers

Alex Norgett

Newtown Amity

Div. 2

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

Simon Edwards

Lamb Chops

Dave Wingate

Friary 'D'

Div. 3

Andy Cooper

Cabin

Richard Pennells

Richmond Resurrected

Paul Devlin

Richmond Resurrected

x1

Div. 1

Rob Collins

Friary 'Z'

Ben Marley

Newtown Amity

Lee Hellyer

Newtown Amity

Sam Abrehart

Lamb Shankers

Richard Ragless

Friary 'Z'

Dave Owens

Friary 'Z'

Ricky Clark

Newtown Amity

Micky Rowland

Friary 'Z'

Larry Chant

Little Legends

Nick Hales

Friary 'Z'

Div. 2

Mike Davis

Lamb Nomads

Simon Mitchell

Newtown Clubbers

Karl Wingate

Lamb Nomads

Arthur Clark

Chi Snooker Club

Ian Dendy

Royal Oak

Phil Westwood

Lamb Nomads

Simon Kimber

Friary 'D'

Dave Coupland

Royal Oak

Div. 3

Joe Osman

Railway Sleepers

Grace Austin

ASC

Richard Hudson

Lamb

Rhonda West

Richmond Rebels

Gary Bennett

Railway Sleepers

Jim Robinson

Cabin

Jeff Church

Richmond Resurrected

Top^

LEAST DARTS

TOP 3

Div. 1

Cliff Prior

Friary 'Z'

13 Darts

Gary Blackwood

Legends

14 Darts

Larry Chant

Little Legends

15 Darts

Micky Rowland

Friary 'Z'

15 Darts

Lee Franklin

Friary 'Z'

15 Darts

Rob Collins

Friary 'Z'

15 Darts

Div. 2

Ashley Clements

Royal Oak

16 Darts

Dave Wingate

Friary 'D'

17 Darts

Steve Jones

Friary 'D'

17 Darts

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

18 Darts

Karl Wingate

Lamb Nomads

18 Darts

Ian Kewin

Newtown Clubbers

18 Darts

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

18 Darts

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

18 Darts

Div. 3

Neil Conn

Lamb

16 Darts

Gary English

Cabin

18 Darts

Steve Perry

Lamb

19 Darts

Andy Cooper

Cabin

19 Darts

Top^

MOST TONS

TOP 3

Div. 1

Gary Blackwood

Legends

77

Lee Franklin

Friary 'Z'

50

Tony Phillips

Hunston Hares

47

Richard Ragless

Friary 'Z'

47

Div. 2

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

33

Dave Wingte

Friary 'D'

32

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

32

Ian Kewin

Newtown Clubbers

28

Ian Dendy

Royal Oak

28

Div. 3

Gary English

Cabin

39

Richard Pennells

Richmond Resurrected

32

Gary Gardiner

Cabin

29

Top^

HIGHEST TON AVERAGE ( Most Tons per [legs played] )
[at least 10 legs played]

TOP 3

DIV 1

Rob Collins

Friary ‘Z’

2.70 [10]

Gary Blackwood

Legends

2.26 [34]

Cliff Prior

Friary ‘Z’

2.00 [21]

DIV 2

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

1.45 [20]

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

1.14 [29]

Dave Wingate

Friary 'D'

1.10 [29]

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

1.10 [21]

DIV 3

Gary English

Cabin

1.30 [30]

Richard Pennells

Richmond Resurrected

1.23 [26]

Gary Gardiner

Cabin

1.16 [25]

Top^

HIGHEST OUT SHOTS

TOP 3 / All Ton+

Div. 1

Dave Bourne

Little Legends

170

Tony Phillips

Hunston Hares

150

Conner O'Hara

Legends

120

Gary Blackwood

Legends

120

Lee Franklin

Friary 'Z'

120

Rob Collins

Friary 'Z'

120 & 110

Colin Mace

Friary 'Z'

118

Ryan Barratt

Lamb Shankers

116

Dave Stone

Legends

112

Richard Ragless

Friary 'Z'

109

James Riggs

Legends

108

Dave Juniper

Legends

108

Alex Norgett

Newtown Amity

108

Wayne Wadsworth

Lamb Shankers

107

Ricky Clark

Newtown Amity

107

Sam Abrehart

Lamb Shankers

107

Stuart Gray

Legends

107

Lewis Campling

Newtown Amity

106

Larry Chant

Little Legends

102

Chris Williams

Lamb Shankers

100

Div. 2

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

140 & 102

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

120

Ian Hackett

Lamb Nomads

112

Steve Jones

Friary 'D'

108

Ian Kewin

Newtown Clubbers

108

Simon Mitchell

Newtown Clubbers

106

Mike Davis

Lamb Nomads

101

Div. 3

Richard Pennells

Richmond Resurrected

152

Jim Robinson

Cabin

130

Mark H Todd

Railway Sleepers

116

Rhonda West

Richmond Rebels

106

LONGEST WINNING LEG

TOP 3

Div. 1

Hayley Phillips

Hunston Hares

54 Darts

Andy Stubbs

Hunston Hares

53 Darts

Tony Phillips

Hunston Hares

44 Darts

Div. 2

Paula Duckett

Aldingbourne Mavericks

70 Darts

Steve Jones

Friary 'D'

65 Darts

Robert Bridges

Lamb Nomads

60 Darts

Div. 3

Val Elliott

ASC

107 Darts

Alan Shepherd

Richmond Resurrected

104 Darts

John Wickens

Richmond Rebels

97 Darts

Top^

180's (including knockouts - currently up to the Trebles knockout)

x12

Div. 1

Gary Blackwood

Legends

x7

Div. 1

Lee Franklin

Friary 'Z'

x6

Div. 1

Micky Rowland

Friary 'Z'

x3

Div. 1

Cliff Prior

Friary 'Z'

Lucann Forden

Lamb Shankers

Div. 2

Ashley Clements

Royal Oak

Keith Robinson

Chi Snooker Club

Dave Coupland

Royal Oak

x1 ko

x2

Div. 1

Andy Stubbs

Hunston Hares

Stuart Rose

Newtown Amity

Dave Bourne

Little Legends

Gary Bryant

Legends

Rob Collins

Friary 'Z'

Dave Owens

Friary 'Z'

x1 ko

Div. 2

Dave Coupland

Royal Oak

x1

Div. 1

Dave Juniper

Legends

Tony Phillips

Hunston Hares

Roger Summers

Legends

Ricky Clark

Newtown Amity

Alex Norgett

Newtown Amity

Andy Chant

Little Legends

Richard Ragless

Friary 'Z'

Div. 2

Dave Wingate

Friary 'D'

John Luff

Chi Snooker Club

Graeme Dutton

Newtown Clubbers

Buster Barton

Lamb Nomads

Paula Duckett

Aldingbourne Mavericks

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

Daniel Robinson

Chi Snooker Club

Ian Kewin

Newtown Clubbers

x1 ko

Jill Mitchell

Newtown Clubbers

Div. 3

Joe Osman

Railway Sleepers

Richard Hudson

Lamb

Steve Perry

Lamb

x1 ko

 

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum