Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter

Star Darts logo

| Season 2016 | Season 2017 | Season 2018 | Season 2019 |

League Rules | Mens Fixture List | Ladies Fixture List | Mens Results | Ladies Results | Competition Results

Men play Tuesdays - Ladies Play Thursdays

2019 Mens League Results - FINAL

Results taken from the paperwork given to the Bognor-Darts website.
Any queries, please contact the Star Darts committee.

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles Legs Played

Singles Legs
Won - Lost

100+

Singles
Points

Pairs Games Played

Pairs Games
Won - Lost

Pairs
Points

Cap

Sec

QE2 Cobras

12

180

121

59

240

121

72

47

25

47

10

5

Legends

12

183

116

67

268

116

72

51

21

51

6

10

Lamb Allstars

12

182

104

78

241

104

72

39

33

39

7

5

Hoffmeisters

12

191

90

101

185

90

72

33

39

33

3

3

Hunston

12

189

81

108

194

81

72

41

31

41

7

10

Fishermans Joy

12

187

78

109

196

78

72

25

47

25

8

5

The Lamb

12

180

57

123

123

57

72

16

56

16

1

3

( = Hunston win the Secretaries due to winning more legs than the Legends)

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles Legs Played

Singles Legs
Won - Lost

100+

Singles
Points

Pairs Games Played

Pairs Games
Won - Lost

Pairs
Points

Cap

Sec

Chi Snooker 'A'

12

185

105

80

158

105

72

28

44

28

2

7

Friary Firearms

12

193

105

88

155

105

72

44

28

44

9

8

Cabin

12

192

104

88

188

104

72

38

34

38

9

8

Royal Oak 'B'

12

188

92

96

161

92

72

42

30

42

10

8

Royal Oak 'A'

12

192

91

101

139

91

72

43

29

43

1

0

Chi Snooker 'B'

12

192

87

105

142

87

72

29

43

29

8

9

QE2 'B'

11 X

168

74

94

132

74

66

25

41

25

3

2

(X = Week 12 result sheet not received)

Top^

WOODEN SPOON (Based on Singles only)

Div. 1

The Lamb

Div. 2

QE2 'B'

Top^

MOST TEAM TONS

Div. 1

Legends

x 268

Div. 2

Cabin

x 188

Top^

MOST TEAM 180's (Based on Matches only)

Div. 1

Lamb Allstars

x 13

Div. 2

Royal Oak 'B'

x 8

Top^

CAPTAINS WINNERS

Div. 1

Wayne Wadsworth

QE2 Cobras

10 wins

Div. 2

Ashley Clements

Royal Oak 'B'

10 wins

Top^

SECRETARIES WINNERS

Div. 1

Tony Phillips

Hunston

10 wins

* (21 leg wins)

Hunston win the Secretaries due to winning more legs than the Legends.

Darren Rich

Legends

10 wins

* (20 leg wins)

Div. 2

Dave Bartlett

Chi Snooker 'B'

9 wins

Top^

LEAST DARTS

Div. 1

Connor Jeffs

Fishermans Joy

13 Darts

Div. 2

Michael Bailey

Chi Snooker 'A'

15 Darts

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

15 Darts

Top^

HIGHEST OUT-SHOT

Div. 1

Wayne Wadsworth

QE2 Cobras

157

Div. 2

Michael Bailey

Chi Snooker 'A'

148

Top^

180's (including knockouts)

x12

Div. 1

Graham Hollis

Legends

x6 ko

x8

Div. 1

Gary Blackwood

Lamb Allstars

x3 ko

x6

Div. 1

Cliff Prior

QE2 Cobras

x1 ko

Div. 2

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

x1 ko

x5

Div. 2

Rob Palmer

Cabin

x4

Div. 1

Dave Owens

Hoffmeisters

Rob Misselbrook

Hunston

Lee Passey

Lamb Allstars

x3

Div. 1

Roger Summers

Legends

Richard Ragless

QE2 Cobras

Lee Hellyer

Lamb Allstars

Larry Chant

Lamb Allstars

x1 ko

x2

Div. 1

Andy Stubbs

Hunston

Micky Rowland

Legends

Ryan Orsborn

Hoffmeisters

Lee Clark

Hoffmeisters

Nick Hales

Hoffmeisters

Connor Jeffs

Fishermans Joy

Nick Green

Fishermans Joy

Alan Fairbrass

Fishermans Joy

x1 ko

Andy Whiteley

Legends

x1 ko

Div. 2

Ashley Clements

Royal Oak 'B'

Stuart Gray

Royal Oak 'B'

Dave Juniper

Royal Oak 'B'

Grant Massey

QE2 'B'

Michael Bailey

Chi Snooker 'A'

x1 ko

Gary English

Cabin

x1 ko

x1

Div. 1

Chris Osborne

Hunston

Tony Phillips

Hunston

Paul Bizzell

Lamb

Steve Carslake

Fishermans Joy

Richard Hudson

Lamb

Lewis Kalli

Lamb

Wayne Wadsworth

QE2 Cobras

Lee Chapman

Fishermans Joy

Wayne Green

QE2 Cobras

Conner O'Hara

QE2 Cobras

x1 ko

Div. 2

Dave Mitchell

Royal Oak 'A'

Karl Wingate

Royal Oak 'B'

Dave Bartlett

Chi Snooker 'B'

Nick Kelly

Chi Snooker 'B'

Ian Kewin

Royal Oak 'B'

Gary Gardiner

Cabin

Adam Judd

Friary Firearms

Adam Hall

Friary Firearms

Top^

Division 1 - '3-dart' Accumulative Averages (Awards given to top 7)

Pos.

Players Name

Team

Average

1

Gary Blackwood

Lamb Allstars

2661.7

2

Richard Ragless

QE2 Cobras

2278.9

3

Cliff Prior

QE2 Cobras

2266.2

4

Graham Hollis

Legends

2240.7

5

Connor Jeffs

Fishermans Joy

2083.3

6

Roger Summers

Legends

1969.7

7

Dave Owens

Hoffmeisters

1871.1

8

Wayne Wadsworth

QE2 Cobras

1865.5

9

Nick Hales

Hoffmeisters

1620.6

10

Micky Rowland

Legends

1602.9

11

Lee Passey

Lamb Allstars

1592.4

12

Andy Stubbs

Hunston

1287.6

13

Darren Rich

Legends

1248.9

14

Rob Misslebrook

Hunston

1247.4

15

Jack Danahar

QE2 Cobras

1198.1

16

Andy Whiteley

Legends

1119.2

17

Ryan Orsborn

Hoffmeisters

1071.9

18

Richard Pennells

Lamb

1038.6

19

Lee Chapman

Fishermans Joy

1006.9

20

Larry Chant

Lamb Allstars

976.7

21

Mark Sheppard

Hunston

943.1

22

Lee Clark

Hoffmeisters

861.5

23

Tony Phillips

Hunston

800.8

24

Dave Bourne

Lamb Allstars

650.6

25

Nick Green

Fishermans Joy

610.3

26

Richard Hudson

Lamb

602.7

27

Andy Chant

Lamb Allstars

558.1

28

Steve Carslake

Fishermans Joy

470.9

29

Jordan Warne

Lamb

466.0

30

Chris Osborne

Hunston

425.9

31

Paul Bizzell

Lamb

348.2

32

Conner O'Hara

QE2 Cobras

348.1

33

Lewis Kalli

Lamb

345.2

34

Luke Nash

Hoffmeisters

342.3

35

Brian Burcham

Fishermans Joy

304.9

36

Ian Bennison

Fishermans Joy

271.6

37

Martin Connelly

Lamb

244.0

38

Lee Hellyer

Lamb Allstars

226.9

39

Wayne Green

QE2 Cobras

224.7

40

Alex Norgett

Lamb Allstars

214.8

41

Graham Clear

Hunston

209.7

42

Alan Fairbrass

Fishermans Joy

188.4

43

Douglas Powell

Hoffmeisters

96.8

44

Nathan Warren

Lamb Allstars

45.5

45

Ant Landvogt

Hoffmeisters

0

46

Darren Clark

Hoffmeisters

0

Top^

Division 2 - '3-dart' Accumulative Averages (Awards given to top 7)

Pos.

Players Name

Team

Average

1

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

2223.1

2

Michael Bailey

Chi Snooker 'A'

2088.6

3

Gary English

Cabin

1974.1

4

Rob Palmer

Cabin

1804.7

5

Dave Mitchell

Royal Oak 'A'

1657.6

6

Ian Hackett

Chi Snooker 'A'

1622.9

7

Adam Hall

Friary Firearms

1582.2

8

Dean Ardener

QE2 'B'

1521.3

9

Adam Judd

Friary Firearms

1514.7

10

Ian Kewin

Royal Oak 'B'

1486.4

11

Dave Bartlett

Chi Snooker 'B'

1402.2

12

Andy Cooper

Cabin

1368.3

13

Dave Juniper

Royal Oak 'B'

1347.1

14

Alex Richardson

Friary Firearms

1335.9

15

Rob Tite

Royal Oak 'A'

1294.2

16

Nick Kelly

Chi Snooker 'B'

1289.9

17

Stuart Gray

Royal Oak 'B'

1268.9

18

Ben Lubbe

Friary Firearms

1264.6

19

Ashley Clements

Royal Oak 'B'

1152.5

20

Derrick Longhurst

Royal Oak 'A'

1014.1

21

Gary Gardiner

Cabin

1011.7

22

Grant Massey

QE2 'B'

985.9

23

Frankie Rackham

QE2 'B'

712.2

24

Alex Chirat

Chi Snooker 'B'

571.1

25

Dan Carter

Chi Snooker 'B'

534.7

26

John Nicholson

Chi Snooker 'B'

497.9

27

Sam Burgess

QE2 'B'

470.8

28

Dave Coupland

Royal Oak 'A'

437.5

29

Ian Dendy

Royal Oak 'A'

324.9

30

Adam Massey

QE2 'B'

275.5

31

Jim Robinson

Royal Oak 'A'

260.6

32

Arthur Clark

Chi Snooker 'A'

221.0

33

Graeme Dutton

Chi Snooker 'B'

217.0

34

Dave Cox

Chi Snooker 'B'

168.3

35

Karl Wingate

Royal Oak 'B'

124.1

36

Rob Rice

Chi Snooker 'A'

55.8

37

Dave Wingate

Royal Oak 'A'

55.8

38

Fred Hoare

Cabin

47.0

39

Simon Bradley

Chi Snooker 'B'

45.5

40

Daniel Robinson

Chi Snooker 'A'

42.0

41

Ash Jackson

Friary Firearms

40.5

42

Derek Mitchell

Chi Snooker 'A'

34.0

43

Peter Hall

Chi Snooker 'A'

0

44

Pete Butcher

Cabin

0

45

Nick Riley

QE2 'B'

0

46

Jake Perry

Friary Firearms

0

47

Jordan Beacher

Friary Firearms

0

48

Chris Blanks

Chi Snooker 'B'

0

49

Bert Blanks

Chi Snooker 'B'

0

Top^

Division 1 - Tons Accumulative Total (Award given to top spot only)

Pos.

Players Name

Team

Tons

1

Graham Hollis

Legends

9087

2

Gary Blackwood

Lamb Allstars

9084

3

Roger Summers

Legends

7790

4

Wayne Wadsworth

QE2 Cobras

7548

5

Cliff Prior

QE2 Cobras

7489

6

Connor Jeffs

Fishermans Joy

6892

7

Richard Ragless

QE2 Cobras

6811

8

Dave Owens

Hoffmeisters

6506

9

Lee Passey

Lamb Allstars

6432

10

Andy Stubbs

Hunston

5873

11

Nick Hales

Hoffmeisters

5753

12

Micky Rowland

Legends

5655

13

Lee Chapman

Fishermans Joy

4941

14

Richard Pennells

Lamb

4649

15

Andy Whiteley

Legends

4636

16

Rob Misslebrook

Hunston

4496

17

Larry Chant

Lamb Allstars

4457

18

Tony Phillips

Hunston

4544

19

Darren Rich

Legends

4329

20

Ryan Orsborn

Hoffmeisters

4267

21

Mark Sheppard

Hunston

3851

22

Lee Clark

Hoffmeisters

3678

23

Jack Danahar

QE2 Cobras

3676

24

Nick Green

Fishermans Joy

3007

25

Steve Carslake

Fishermans Joy

2939

26

Jordan Warne

Lamb

2861

27

Andy Chant

Lamb Allstars

2536

28

Dave Bourne

Lamb Allstars

2185

29

Ian Bennison

Fishermans Joy

1985

30

Richard Hudson

Lamb

1891

31

Paul Bizzell

Lamb

1868

32

Chris Osborne

Hunston

1858

33

Lee Hellyer

Lamb Allstars

1685

34

Conner O'Hara

QE2 Cobras

1620

35

Alan Fairbrass

Fishermans Joy

1421

36

Lewis Kalli

Lamb

1379

37

Martin Connelly

Lamb

1283

38

Graham Clear

Hunston

1175

39

Luke Nash

Hoffmeisters

1062

40

Alex Norgett

Lamb Allstars

1040

41

Brian Burcham

Fishermans Joy

890

42

Wayne Green

QE2 Cobras

882

43

Nathan Warren

Lamb Allstars

475

44

Douglas Powell

Hoffmeisters

100

45

Darren Clark

Hoffmeisters

100

46

Ant Landvogt

Hoffmeisters

0

Top^

Division 2 - Tons Accumulative Total (Award given to top spot only)

[updated 13/8/19 @ 9.20am due to mistake copying the information]

Pos.

Players Name

Team

Tons

1

Gary English

Cabin

7514

2

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

6902

3

Michael Bailey

Chi Snooker 'A'

6136

4

Stuart Gray

Royal Oak 'B'

6086

5

Dave Mitchell

Royal Oak 'A'

5936

6

Adam Judd

Friary Firearms

5700

7

Rob Palmer

Cabin

5341

8

Dean Ardener

QE2 'B'

5012

9

Dave Bartlett

Chi Snooker 'B'

4745

10

Ian Kewin

Royal Oak 'B'

4459

11

Nick Kelly

Chi Snooker 'B'

4217

12

Ian Hackett

Chi Snooker 'A'

4131

13

Adam Hall

Friary Firearms

3985

14

Dave Juniper

Royal Oak 'B'

3938

15

Grant Massey

QE2 'B'

3907

16

Derrick Longhurst

Royal Oak 'A'

3786

17

Ben Lubbe

Friary Firearms

3761

18

Alex Richardson

Friary Firearms

3692

19

Andy Cooper

Cabin

3648

20

Gary Gardiner

Cabin

3529

21

Dan Carter

Chi Snooker 'B'

3171

22

Ashley Clements

Royal Oak 'B'

3170

23

Rob Tite

Royal Oak 'A'

3104

24

Dave Coupland

Royal Oak 'A'

2367

25

Sam Burgess

QE2 'B'

2073

26

John Nicholson

Chi Snooker 'B'

1870

27

Frankie Rackham

QE2 'B'

1120

28

Karl Wingate

Royal Oak 'B'

1102

29

Ian Dendy

Royal Oak 'A'

920

30

Adam Massey

QE2 'B'

905

31

Jim Robinson

Royal Oak 'A'

833

32

Arthur Clark

Chi Snooker 'A'

812

33

Fred Hoare

Cabin

800

34

Alex Chirat

Chi Snooker 'B'

629

35

Graeme Dutton

Chi Snooker 'B'

627

36

Dave Cox

Chi Snooker 'B'

525

37

Daniel Robinson

Chi Snooker 'A'

370

38

Derek Mitchell

Chi Snooker 'A'

257

39

Rob Rice

Chi Snooker 'A'

212

40

Nick Riley

QE2 'B'

200

41

Jordan Beacher

Friary Firearms

132

42

Ash Jackson

Friary Firearms

100

43

Peter Hall

Chi Snooker 'A'

0

44

Pete Butcher

Cabin

0

45

Chris Blanks

Chi Snooker 'B'

0

46

Dave Wingate

Royal Oak 'A'

0

47

Bert Blanks

Chi Snooker 'B'

0

48

Simon Bradley

Chi Snooker 'B'

0

49

Jake Perry

Friary Firearms

0

 

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum